O sphynx 

Již bylo psáno mnoho, kdo nezná, touží poznat, jen směle do toho!

Mít Sphynxe je náročné, protože vyžadují mnoho lásky a pozornosti. Pokud jsou o samotě, strádají, mohou se projevit poruchy chování a mají i sklony ke stresu, což může oslabit jejich imunitu. Není pravdou, že oslabená imunita má spojitost s bezsrstostí!

Bud´je budeš milovat nebo nenávidět nic mezitím není - toto moto je opravdu pravdivé

Je bezesporu jedním z nejzvláštnějších kočičích plemen. Troufám si tvrdit, že sphynx, překoná svou povahou i tu nejpřítulnější kočku. V mnoha lidech vyvolává zájem, zvědavost, ale i odpudivost. Jsem přesvědčená, že někdy doslova averze k nahým kočkám pramení z neznalosti a nepochopení tohoto plemene. Slyšela jsem už "fuj ta kočka je nemocná", nebo "podívej takhle vypadá oholená kočka". Už se jen usmívám, a pokud lidé chtějí, ráda vysvětlím. Ze začátku jsem se rozčilovala, později jsem pochopila, že se sphynxem nikdy nepřišli do kontaktu, protože když člověk vezme do náruče to teplé tělíčko, spíše se zamiluje.

Výjimečnost plemene sphynx je bezsrstost a zcela unikátní povaha. Rčení, že Sphynx je povahou něco mezi kočkou, psem, dítětem a opicí je naprosto výstižné. Jejich mazlivosti a zvědavost je až neuvěřitelná. Mnohé lidi může až obtěžovat, jiní jsou nadšení ze společnosti a oceňují jejich dotěrnost a důvěřivost. Vytváří si závislost na svém pánovi, vyžadují pozornost a velmi strádají, pokud jsou sami. Zvládají společnost i ostatních zvířat, jsou velmi inteligentní a není to agresivní plemeno. Velmi hravý jsou i v dospělosti. Jsou zvídaví a bystří, opatrní k neznámým věcem, ale stateční průzkumníci. Velice učenlivý, dováží pochopit, co se od nich žádá. Sphynxové jsou vstřícný k návštěvníkům i lidem, které neznají. Na téměř holém obličeji je dobře viditelná mimika tváře, je úžasné domýšlet si, co si asi tak myslí a jejich oči jsou cestou k jejich duši. Většina slyší na své jméno a přiběhnou na zavolání, rádi komentují, ba dokonce nadávají, umí i krást věci do tlapiček a aportují jako pejsci, vehementně se rvou pod tričko, jelikož potřebují tělesný kontakt, rádi pozorují dění z ramene a výšek. Koťátka vlezou i na hlavu, jelikož jim to váha dovolí. Jejich místo na spaní je všude tam, kde je teploučko, hlavně postel. Rádi se nosí v náručí a schoulí se na klíně, jedním slovem přísavky. Pokud něco chtějí, nebo shledají, že to nutně potřebují, dováží se věci vehementně dožadovat a být i uražení, pokud není po jejich.

Strava

Díky jejich rychlejšímu metabolismu více jedí. Vyžadují kvalitní krmivo s vysokým obsahem proteinů, ale nižším množstvím tuků, neboť ty jejich zažívání příliš zatěžují.

Naše kočky jsou převážně na Barf stravě - čerstvé syrové maso, vnitřnosti a kosti, přemražené minimálně 24hodin, následně šetrně rozmražené. Obohacujeme jídelníček produkty od koz a ovcí - tvaroh, jogurt a mléko.

Konzervy : Cosma, Applaws, SushiCat, Topstein, Feringa, Porta, Canagan

Jelikož chápeme, že ne každý, naše odchovaná koťátka má možnost krmit Barf stravou, přidáváme bezobilné granule.

Orijen, Jaguar, Purizon, Porta 21 , Acana, Annamaet , Taste of The Wild, Canagan, N&D

Nativia Kitten, Applaws


Nikdy, ale nepodávat jídlo z našeho talíře.

Je to opravdu plemeno vhodné pro alergiky, nebo je to jen nepravdivá legenda?

Říká se, pokud máš alergii pořiď si Sphynxe, ale pokud má člověk alergii na sliny, ani Sphynx nezabrání alergické reakci.
Je důležité vědět na co je člověk alergický.
Původcem alergie jsou buď chlupy, lépe řečeno prach a roztoči, kteří se v chlupech drží, nebo (a to je hlavní původce alergických reakcí na kočku) alergen, který je obsažen ve slinách a v produktech mazových žláz v kůži koček.
Rozhodně doporučuji, pokud po takové kočičce toužíte jít to CHS a strávit tam chvilku času, jedině tak poznáte, zda nebudete mít problém. Chovatel Vás rád uvítá a Vy budete mít možnost pomazlit se s kočičkou, ale pozor buďte připravený, že Vás hned obklopí, jsou to vtěrky.

Mýty o sphynxech

Z neznalosti a nepochopení tohoto plemene, vlivem některých nedorozumění, vznikli i mýty o Sphynxech.
Že je Sphynx přecitlivělé plemeno choulostivé a náchylné na chlad.
Nezdravé a degenerované plemeno s mnoha problémy a odtažitou povahou
Jestli pochází jedinec z nezdravého chovu, má-li chronické nemoci, je oslabený špatnou výživou nebo pochází z úzké příbuzenské plemenitby a podobně, přecitlivělý a choulostivý může být.
Pokud je kočka zchoulostivělá nošením oblečků, chováním v přetopených místnostech anebo na elektrických dečkách, stane se choulostivou a sebemenší pokles teploty bude špatně snášet. Zdravé, silné a odolné zvíře nemá při krátkém pobytu v chladnějším prostředí problém.

Zajímavosti

Jejich teplota těla je 38-39°C stejná jako u všech koček, povrchová teplota je vyšší tento jev vzniká větším energetickým výdajem potřebný k vyrovnání vnitřní a okolní teploty. Také izolující vrstva chlupů chybí.
Kontakt s holým teplým tělíčkem, které je na omak, jako broskev je velmi příjemný. Navozuje pocit klidu a jistoty, které mohou být asociovány s chováním dítěte.
Určitě se nebojte, že je spynxíkovi zima, pokud by tomu taky bylo vždy si do teplo najde.

Koťátka už v prvním týdnu otvírají očíčka.

Mohou se dožít 16-18 let
Nejstarší kočkou se stal kocour, kříženec Sphynxe a Devon rexe jménem Grandpa Rexs Allen. Bylo potvrzeno, že se dožil 34 a dvou měsíců.

Pokud kočku nevezmete ven, nebude vědět o co je ochuzena, ale pokud to jednou uděláte, bude chtít pořád, volit můžete kšíry nebo voliéru, vyvarujte je přímému slunci.
CHS Trojan Hill, sphynxe pouští na zahradě, bez vodítka a je nenapadne vůbec utéci, je to prostě neuvěřitelná povaha.

Výstavy

Že Sphynxové nemají rádi kontakt, dotýkání a nejsou ochotni se dát pohladit. Myslím, že tento předsudek nejspíše vznikl na výstavě. Kočka dobře socializovaná, zvyklá od mala na cestování, kontakt s lidmi a vystavování nemá problémy. Zvíře, které není zvyklé na vystavování, je vystresované neznámým prostředím, hlukem a dotyky mnoha cizích lidí, může být natolik podrážděné, že mu bude vadit i dotek majitele, kterého důvěrně zná. Také někteří majitelé, zcela logicky, nejsou rádi, když na výstavě na jejich zvíře sahá množství lidí.
Návštěvníci by si měli uvědomit, že není vhodné hladit všechny kočky na výstavě.
Vždyť i posuzovatelé a stevardi si při manipulaci s jednotlivými kočkami dezinfikují ruce.
Nedivte se chovateli, že je nepříjemný, když mu bez svolení sahají návštěvníci na kočku. Spíše než neochota ze strany kočky nechat se pohladit, bude problém neochota chovatele dát kočku někomu pohladit.

I když uchovnění není již povinné a určení typu kočky, je na chovateli na jeho zodpovědnosti a zkušenostech.

Výstavy jsou ale, pořád oblíbené a my je absolvujeme u organizace TICA v zahraničí - Rakousko, Německo, Srbsko.Z mého pohledu jsou jiné a pro nás přínosnější, než ty co se pořadají pod jinými organizacemi.

Česká republika patří v TICA do Regionu Jižní Evropa spolu s dalšími 29 státy a získání titulu neni jednoduché.

Historie

Kolem původu je pořád spoustu otázek.
Vyskytovali se po celém světě v různých časech?
Mohou to být kočky, které se objevují v Egyptských pyramidách? (proto ten název)
Pravděpodobný výskyt spadá do dob Aztéků, kdy podobné holé plemeno bylo považováno za dar od boha a velmi ceněno.
Začátkem 20. století bylo bezsrsté plemeno chováno v Novém Mexiku, ale chov brzy zanikl.
Začátky chovu bezsrstých koček spadají do 60. let, ale první chovatelský program nebyl úspěšný.
V roce 1966 se v Torontu ( Kanada ) narodilo domácí kočce Elizabeth bezsrsté černé kotě jménem Prune. Zakladatel plemene.
I když cesta k dnešnímu sphynx byla zdlouhavá, mohlo zdát, že půjde o kočky velmi choulostivé, podařilo se chovatelům vyšlechtit odolné kočky, které se dožívají vysokého věku.

Vzhled

Kočky váží zhruba 3 - 4,5 kg, kocouři 4 - 5,5 kg, ale i více. Mezi kocoury a kočkami je znatelný rozdíl v tělesné konstituci. Kočky jsou jemnější a "ženštější", kocouři robustnější. Ke své velikosti je sphynx překvapivě těžký. Nemá být hubený, subtilní ani křehce vypadající. Tělo správného sphynxe je plné, zavalitější "cobby typu", často se přirovnává k postavě Bostonského teriéra. Jeho tělo má mít tvar soudku, říká se, jako by právě dojedl větší množství jídla. Přední nohy lehce tvarované do "O" a jsou kratší než zadní. Ideální tvar hlavy je kratší než širší, hlava je spíše kulatější než protáhlá z výrazné brady, stopem a plochým čelem. Tváři dávají výraz oči tvaru citronů a veliké uši široké u základny, posazené tak akorát, ani vysoko ani nízko. Tělo je pokryto zvrásněnou kůží, která je velmi teplá, srst kterou mají jen velmi malou, je ovšem jemná a příjemná na dotek, jako broskev nebo semiš.

https://www.valleedesdieux-sphynx.com/sphynx-standard.htm

Barvy

Jsou povoleny všechny barvy, odznaky a kombinace. 

 

Péče


Náročnost

Předem upozornuji, že péče o sphynxe je náročnější, neboli není pro každého. Sice odpadává dlouhé česání srsti. Nemáme po bytě chlupy, nemusíme se strachovat, zda návštěva nebude mít na talíři chloupky a neodcházíme do společnosti v novém modelu šatů, co vypadají jako svetr, trošku přeháním, ale něco za něco. U sphynx je nutné často měnit povlečení a nebrat si moc světlé věci, neboť se může stát, že odejdeme s obtiskem na tričku.Je důležité sphynxe koupat, čistit mu ouška, drápky a být důsledný při jeho výchově.

Koupání

Kvůli své absenci chlupů se na kůži tvoří maz, pot a špína, nejedná se pouze o estetickou stránku, ale špína může sphynxe svědit, proto je nutná koupel. Záleží na tom jak moc sphynx špiní, jsou to takoví malí horníci, kteří rádi v záchůdku hrabou a hrabou, podle toho volíme frekvenci koupání, sami poznáte kdy je to nutné, světlí sphynxové potřebují většinou koupel častěji než tmaví, , koupeme 1 týdně nebo za 14dní.Používáme Mustelu, dětské, nebo sphynxí mýdlo, které vyvinula Karolina Leitnerová, dlouholetá chovatelka sphynxů.V rozmezí koupání, otíráme vlhčenými dětskými ubrousky. Určitě Vás zajímá, jak je to s vodou. Viděli jste nespočet videi, jak si libují v koupání, ale každá kočka je osobnost. Koupání mohou milovat i chlupatice, pokud víte, že se vody nebojí. Sphynx se učí zvykat na vodu odmalička. Někteří se opravdu rádi "cachtají" jiní spíš koupel vytrpí, jelikož musí, nebo si trochu zanadávají. Po koupeli je nutné řádně vysušit. Velká změna teploty či průvan může zapříčinit nastydnutí.

Oči

Dbáme na očička, jelikož nemají řasy a tvoří se ospalky, otíráme je vlhkou žínkou.

Uši

Důležitá péče se věnuje uším. Může se stát, že i veterinář, který nemá zkušenost se sphynxem, Vám hned bude diagnostikovat ušní svrab. Klidně si nechte udělat rozbor, pro klid jeho duše, ale o nic takového se nejedná. Opět opakuji, kvůli absenci chloupků, prach a nečistoty uváznou v uších nikoli na srsti, kterou postrádá, proto se musí pravidelně, alespoň jednou týdně ouška čistit vatovými tyčinkami a odstranit maz.

Drápky

Odstranění mazu v okolí drápků doporučuji při koupeli žínkou či vlhčeným ubrouskem, pokud nedrží u koupání tak po. Je vhodné rovnou zastřihnout, protože sphynxové rádi skáčou na záda a dělají Vám společnost na rameni nebo na hlavě, tak aby to pro Vás nebylo tolik bolestivé.
Samozřejmě čístíme dle uvážení.

Co se týče péče o kůži, sphynx se krémem nemaže

Jediná výjimka je delší pobyt sphynxe na sluníčku, pak jedině dětský krém na opalování s vysokým faktorem. Samozřejmě stejně jako člověk může být na přímém sluníčku pouze krátkou dobu. Když se sphynx poraní, má poměrně odolnou kůži, která se opravdu rychle hojí.Poranění kůže mažeme Hemagelem pro rychlejší hojení.

Používáme francouzkou kosmetiku Mustela - mycí gel, mezi koupáním ošetřujeme tělíčko tělovým mlékem a bezoplachovou čistící vodou.

Doporučujeme i kokosový olej.

Ještě zdůrazním sphynx je opravdu jako dítě, je nutné být důsledný.

Nekopírujte mé texty.Děkuji